Legendární časopis Lidé a Země z vydavatelství Mladá fronta oslaví 60. výročí

Praha 27. března 2012 – Legendární časopis Lidé a Země z vydavatelství Mladá fronta, který je dlouhodobě nejčtenějším českým časopisem o cestování, letos slaví 60 let své existence. Z toho již deset let stojí v jeho čele novinářka a fotografka Lenka Klicperová. K vydání je připraveno speciální výroční číslo obsahující ukázky ze starých čísel časopisů.

Časopis byl hlavně v 50. letech pro své čtenáře jedním z mála kontaktů se světem. Zprostředkovával zprávy a reportáže ze zemí, které tehdy navštívil jen málokdo. Tehdejší časopis byl zaměřen především na čtivost a zprostředkování zážitků. „Je vlastně malý zázrak, že zrovna v té době vznikl časopis, který na dlouhá desetiletí představoval pro většinu lidí bývalého Československa jediné okno do světa. Do periodika, jehož první číslo vyšlo v dubnu 1952, přispívali fundovaní a renomovaní odborníci, takže si brzy získal oblibu,“ říká o začátcích časopisu jeho šéfredaktorka Lenka Klicperová. Od té doby prošel časopis výraznými změnami. Časopis se musel přizpůsobit aktuálním potřebám svých čtenářů, a hlavně nástupu internetu a nových médií. Dnes už časopis nepřináší informace geografického charakteru nebo pouhá fakta, což jsou věci snadno vyhledatelné na internetu. Časopis přitahuje čtenáře kvalitními články a reportážemi a krásnými fotografiemi. „Časopis Lidé a Země je moderní reportážní časopis zabývající se nejen čistě cestovatelskou reportáží, ale i sociálními a geopolitickými tématy. V každém čísle vlastně najdete skoro celý svět,“ doplňuje Lenka Klicperová. Navzdory své historii nezůstává časopis pozadu za vývojem a čtenáři, kteří vlastní iPad, si mohou Lidé a Země stáhnout do svého tabletu.

Součástí narozeninového čísla bude i článek mapující historii Lidé a Země, kde budou také ukázky historických obálek. Titulní strany byly na začátku charakteristické černobílou fotografií s výrazným červeným pruhem nahoře. V rámci oslav 60. výročí se v sobotu 14. dubna 2012 bude konat celodenní festival Lidé a Země, který proběhne v pražském Francouzském institutu. Bude se jednat o kombinaci besed, přednášek a komentovaného promítání cestovatelských filmů. Účast přislíbili například nejpřekládanější český spisovatel a cestovatel Miloslav Stingl, Vladimír Plešingr, Mnislav Zelený Atapana, Zdeněk Thoma nebo Pavla Jazairiová a Líba Taylor. Z mladší generace se na festivalu objeví i stávající spolupracovníci, mezi nimi fotograf Václav Šilha, který se právě vrátil z Antarktidy, polárník Oldřich Bubák a fotograf a cestovatel Michael Fokt. Součástí festivalu budou i ochutnávky zajímavých jídel a nápojů z cizích zemí včetně vín a rumů. Na místě bude rolovat doutníky opravdový kubánský roller. Moderátorem festivalu bude Petr Horký, režisér cestopisných filmů.

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X