Putovní výstava Lidé a Země ve fotografii II.

Vystaveno bude celkem 30 fotografií ve formátu 120 x 80 cm od předních českých fotografů a spolupracovníků časopisu o cestování Lidé a Země. Výstava bude rozmístěna na 30 velkoformátových výstavních panelech. Redakce ke spolupráci získala renomované fotografy, kteří mohou nabídnout kvalitně zpracovaná a zajímavá témata. „Časopis Lidé a Země by těžko mohl existovat bez dobrých fotografií doplňujících reportáže a cestopisy. Fotky jsou pro nás maximálně důležité. Každý z oslovených fotografů představuje to nejlepší, jsou to skutečné špičky svého oboru. Chtěli jsme jejich dílo představit i jinou formou než je to možné v časopise. Krásné fotky ještě lépe vyniknou ve větších formátech,“ komentuje záměr výstavy Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země a zároveň jedna z vystavujících umělců.

Své fotografie bude prezentovat Václav Šilha, který se specializuje hlavně na africkou faunu a je nositelem druhé ceny ze soutěže Czech Press Photo 2006 v kategorii Příroda a životní prostředí. V rámci výstavy představí Svět divokých zvířat - Keňa, Tanzanie, Aljaška, Česká republika. František Zvárdoň, renomovaný fotograf, který žije a působí ve Francii a publikuje pravidelně např. v magazínu Le Figaro, představí krajinu Alsaska. Dalším ze čtveřice fotografů je fotograf a vědec v jedné osobě František Štaud. Vystaveny budou jeho fotografie s čínskou tematikou. V neposlední řadě budou na výstavě k vidění fotografie šéfredaktorky časopisu Lidé a Země Lenky Klicperové, která zmapovala život divokých Surmů z Etiopie.

Termíny výstavy Lidé a Země ve fotografii II. •02.06. – 23.06. Letohrádek Hvězda
•23.06. – 14.07. Křivoklát
•14.07. – 03.08. Hrádek u Nechanic
•03.08. – 24.08. Hrad Trosky
•24.08. – 14.09. Zámek Sychrov
•14.09. – 30.09. Zámek v Lednici na Moravě


Partneři akce:

082/490/kontakt.jpg

Kontakt

Mgr. Pavlína Míčová
PR Manager
Mladá fronta a. s.
Mezi Vodami 1952/9
143 00 Praha 4 - Modřany
tel: +420 225 276 484
GSM: +420 605 381 983
e-mail: micova@mf.cz
www.mf.cz

Příloha: CV autorů fotografií

Země divokých Surmů (Etiopie)

Lenka Klicperová (*8. 11. 1976, Pardubice)

Novinářka a fotografka. Začínala jako regionální zpravodajka, již šest let pracuje v časopise Lidé a Země, z toho poslední čtyři roky jako jeho šéfredaktorka. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keni, Etiopii, v Mali či Burkině Faso. Zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, v poslední době pracovala v Etiopii u kmene Surma či s Dogony v Mali. Kromě publikační činnosti se věnuje převážně reportážní a portrétní fotografii a také přednáškové činnosti. 048/490/Lenka-Klicperov.jpg

Svět divokých zvířat (Keňa, Tanzanie, Aljaška, Česká republika)

Václav Šilha (*18. 11. 1963)

S fotoaparátem v ruce navštívil řadu zemí, např. Thajsko, Turecko, Tunisko, Řecko, Korsiku, Sardinii, Kanárské ostrovy, Tahiti, ostrovy Raiatea, Tahaa, Huahine, Bora Bora, souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii, Aljašku, Floridu a další. Přes reportážní snímky, zachycující krajiny, města a každodenní život obyvatel navštívených zemí, se jeho specializace postupně přesunula do oblasti fotografování přírody. V posledních letech se soustřeďuje zejména na snímky zvířat z území východní Afriky. S fotografiemi Václava Šilhy se veřejnost mohla seznámit například v rámci výstavy 10. jubilejního ročníku soutěže Czech Press Photo 2004 nebo v rámci jeho samostatných či společných autorských výstav v Čechách a na Slovensku. K dalším aktivitám Václava Šilhy patří také samostatné prezentace a přednášky. Za všechny jmenujme alespoň jeho vystoupení na celorepublikových setkáních fotografů, veletrzích Invex a Interkamera, dále pak fotografické prezentace pro firmu Canon, školy, zájmová sdružení, zoologické zahrady a další instituce. K posledním úspěchům Václava Šilhy pak patří druhá cena v novinářské soutěži Czech Press Photo 2006 v kategorii „Příroda a životní prostředí“ a následně také druhé místo v rámci Ceny diváků – hlasování návštěvníků výstavy Czech Press Photo 2006 o celkově nejlepší fotografii uplynulého ročníku.

Fotografie Václava Šilhy jsou také pravidelně publikovány v řadě cestopisných a fotografických magazínů, jakými jsou například Lidé a Země, PHOTO life, DIGIfoto, Digitální foto, FotoTip, internetový časopis FotoAparát.cz a další. Příležitostně pracuje Václav Šilha jako odborný vedoucí Foto safari, zaměřující se na fotografování divokých zvířat v přírodních rezervacích a národních parcích východní Afriky.

115/490/laz-ve-fotografii-vaclav-silha.jpg

Alsasko

František Zvardoň (*20. 6. 1949, Petřvald)

Český fotograf žijící ve francouzském Alsasku. Je autorem řady reportáží a knih z celého světa. Vystudoval Institut umělecké fotografie v Brně, poté studoval filozofii a psychologii v Praze. V roce 1985 požádal o politický azyl ve Francii, kde od té doby žije a pracuje. Zaměřuje se především na výtvarnou dokumentární fotografii. Za svou tvorbu získal několik mezinárodních cen: Cena UNESCO FIAP „A better way to life“, Kanada, 1976, Cena Agfa-Gevaert, Leverkusen (Německo), 1983, Cena Olympus, Tokio (Japonsko), 1990, Cena Ilford, USA, 1993, Cena PNUE (Program OSN pro životní prostředí), New York (USA), 1996.

Poslední kniha Františka Zvardoně Surma, která vznikla z pobytu u tohoto kmene v jižní Etiopii, vyšla v renomovaném francouzském nakladatelství Castor et Pollux. Připravovaná kniha Bleu du Terre (Modrá Země) vyšla v nakladatelství Carre Blanc v červnu 2007. Čeští diváci mohli jeho fotografie vidět též na retrospektivní výstavě František Zvardoň photographe v Národním muzeu v Opavě v květnu až srpnu 2004.

František Zvardoň připravuje reportáže pro mnoho významných světových časopisů, jako jsou například Figaro magazine, Forêt magazine, Grand reportage, Alpe magazines, Stern, Leica World, Metro Chicago, Atmosphères. Ilustroval více než 300 knih vydaných v několika světových jazycích.

113/490/laz-ve-fotografii-frantisek-zvardon.jpg

Čínská zastavení

František Štaud (*17. 12. 1970, Polička)

Cestovatel, fotograf, publicista, vysokoškolský pedagog; manžel jedné, otec dvou. Dva roky pracoval v Japonsku, tři roky ve Velké Británii. V současnosti žije v Hradci Králové a podniká výlety do všech koutů světa pro mezinárodní agentury, časopisy a deníky. Jeho fotografie se pravidelně objevují v zahraničních publikacích včetně National Geographic Traveler, Practical Photography, The Guardian nebo i v hollywoodském filmu Poslední Samuraj. V Čechách sice příliš nepublikuje, jeho fotografie se ovšem objevují pravidelně v časopise Lidé a Země.

Tisíce autorových fotografií z cest můžete vidět na jeho internetových stránkách www.phototravels.net

112/490/laz-ve-fotografii-frantisek-staud.jpg

Více o časopisu Lidé a Země

Lidé a Země je společenský měsíčník se zaměřením na cestování. Je to kvalitní a respektované médium, jehož hodnoty prověřil čas – na českém trhu se drží již přes 56 let. Nejsilnější čtenářskou skupinou jsou mladí a vzdělaní lidé ve věku mezi 25 až 35 lety, kteří nehledají v časopise jen inspiraci na dovolenou, ale rádi jej otevřou ve volném čase, aby se pobavili a zároveň dozvěděli něco nového.

www.lideazeme.cz

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X