Lidé a země ve fotografii

Vystaveno bude celkem 40 fotografií ve formátu 50 x 70 cm od předních českých fotografů a spolupracovníků časopisu o cestování Lidé a Země. Výstava bude rozmístěna na 15 velkoformátových výstavních panelech. Redakce ke spolupráci získala renomované fotografy, kteří mohou nabídnout kvalitně zpracovaná a zajímavá témata. „Časopis Lidé a Země by těžko mohl existovat bez dobrých fotografií doplňujících reportáže a cestopisy. Fotky jsou pro nás maximálně důležité. Každý z oslovených fotografů představuje to nejlepší, jsou to skutečné špičky svého oboru. Chtěli jsme jejich dílo představit i jinou formou než je to možné v časopise. Krásné fotky ještě lépe vyniknou ve větších formátech,“ komentuje záměr výstavy Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Své fotografie bude prezentovat Václav Šilha, který se specializuje hlavně na africkou faunu a je nositelem druhé ceny ze soutěže Czech Press Photo 2006 v kategorii Příroda a životní prostředí, František Zvárdoň, renomovaný fotograf, který žije a působí ve Francii a publikuje pravidelně např. v magazínu Le Figaro, představí v českých zoo kolekci snímků pořízených za pobytu u kmene Surmů v Etiopii. „Lidé tohoto kmene jsou známí tím, jak dokáží zdobit svá těla. Podařilo se mi získat jejich důvěru a oni pak se mnou ochotně spolupracovali v improvizovaném fotostudiu pod horkým africkým sluncem. Zvláště ženy byly mnohdy velmi vynalézavé,“ říká o focení u Surmů František Zvárdoň.

Dalším ze čtveřice fotografů je Richard Jaroněk, známý fotograf podmořského světa, specializující se na fotografování žraloků. „Poprvé jsem se velkému bílému žralokovi podíval do očí v roce 2000 a od té doby mě to chytlo. Člověka to setkání prostě fascinuje. Existuje přes 350 druhů žraloků a jsou mezi nimi samozřejmě slušní zabijáci, kteří člověka dokáží zlikvidovat stejně rychle jako bílý – třeba žralok býčí nebo tygří. Ale velký bílý je jenom jeden, to je prostě kapitola sama pro sebe. Je to mystický zubatec, záhadné zvíře, o kterém toho moc nevíme – od rozmnožování po umírání, styl lovu. Nikdy se tento druh nepodařil odchovat, aby přežil pár týdnů,“ říká o svém „koníčku“ Richard Jaroněk. V neposlední řadě budou vystaveny fotografie s japonskou tématikou fotografa a vědce v jedné osobě Františka Štauda, jehož fotografie využívá i hollywoodská produkce (např. film Poslední samuraj).

Organizátoři výstavu ještě zatraktivnili tím, že ji spojili se soutěží pro návštěvníky. Každý, kdo výstavu navštíví, si bude moci vybrat jednu oblíbenou fotografii, které pomocí sms zprávy pošle hlas. Pro padesát hlasujících diváků budou připraveny atraktivní ceny jako letenky, videokamera, fotoaparáty či outdoorové vybavení.

Termíny výstavy Lidé a země ve fotografii

• ZOO Ústí nad Labem: 5. 5 – 1. 6. 2007
• ZOO Liberec: 2. 6. – 29. 6. 2007
• ZOO Hluboká nad Vltavou: 30. 6. – 28. 7. 2007
• ZOO Jihlava: 29. 7. – 31. 8. 2007
• ZOO Brno: 1. 9. – 28. 9. 2007
• ZOO Dvůr Králové: 29. 9. – 2. 11. 2007

Další termíny jsou v jednání.

Fotografie v tiskové kvalitě

Od každého autora je k dispozici jedna fotografie v tiskové kvalitě (velikost A5 při rozlišení 300 DPI, formát JPG):

• Václav Šilha (2480×1654, 406 kB)
• František Zvárdoň (1748×2132, 395 kB)
• Richard Jaroněk (2480×1634, 293 kB)
• Doc. PharmDr. František Štaud, Ph.D. (1616×2480, 531 kB)

Fotografie jsou k volnému použití za účelem propagace výstavy a s podmínkou uvedení autora.

Kontakt

Mgr. Pavlína Míčová
Manažerka vnější komunikace
Mladá fronta a. s.
Mezi Vodami 1952/9
143 00 Praha 4 - Modřany
tel: +420 225 276 484
GSM: +420 605 381 983
e-mail: micova@mf.cz
www.mf.cz

Příloha: CV autorů fotografií

Václav Šilha (*18. 11. 1963)

115/490/laz-ve-fotografii-vaclav-silha.jpg

S fotoaparátem v ruce navštívil řadu zemí, např. Thajsko, Turecko, Tunisko, Řecko, Korsiku, Sardinii, Kanárské ostrovy, Tahiti, ostrovy Raiatea, Tahaa, Huahine, Bora Bora, souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii, Aljašku, Floridu a další. Přes reportážní snímky, zachycující krajiny, města a každodenní život obyvatel navštívených zemí, se jeho specializace postupně přesunula do oblasti fotografování přírody. V posledních letech se soustřeďuje zejména na snímky zvířat z území východní Afriky. S fotografiemi Václava Šilhy se veřejnost mohla seznámit například v rámci výstavy 10. jubilejního ročníku soutěže Czech Press Photo 2004 nebo v rámci jeho samostatných či společných autorských výstav v Čechách a na Slovensku. K dalším aktivitám Václava Šilhy patří také samostatné prezentace a přednášky. Za všechny jmenujme alespoň jeho vystoupení na celorepublikových setkáních fotografů, veletrzích Invex a Interkamera, dále pak fotografické prezentace pro firmu Canon, školy, zájmová sdružení, zoologické zahrady a další instituce. K posledním úspěchům Václava Šilhy pak patří druhá cena v novinářské soutěži Czech Press Photo 2006 v kategorii „Příroda a životní prostředí“ a následně také druhé místo v rámci Ceny diváků – hlasování návštěvníků výstavy Czech Press Photo 2006 o celkově nejlepší fotografii uplynulého ročníku.

Fotografie Václava Šilhy jsou také pravidelně publikovány v řadě cestopisných a fotografických magazínů, jakými jsou například Lidé a Země, PHOTO life, DIGIfoto, Digitální foto, FotoTip, internetový časopis FotoAparát.cz a další. Příležitostně pracuje Václav Šilha jako odborný vedoucí Foto safari, zaměřujících se na fotografování divokých zvířat v přírodních rezervacích a národních parcích východní Afriky.

František Zvárdoň (*20. 6. 1949, Petřvald)

113/490/laz-ve-fotografii-frantisek-zvardon.jpg

Český fotograf žijící ve francouzském Alsasku. Je autorem řady reportáží a knih z celého světa. Vystudoval Institut umělecké fotografie v Brně, poté studoval filozofii a psychologii v Praze. V roce 1985 požádal o politický azyl ve Francii, kde od té doby žije a pracuje. Zaměřuje se především na výtvarnou dokumentární fotografii. Za svou tvorbu získal několik mezinárodních cen:

• Cena UNESCO FIAP „A better way to life“, Kanada, 1976
• Cena Agfa-Gevaert, Leverkusen (Německo), 1983
• Cena Olympus, Tokio (Japonsko), 1990
• Cena Ilford, USA, 1993
• Cena PNUE (Program OSN pro životní prostředí), New York (USA), 1996

Poslední kniha Františka Zvárdoně Surma, která vznikla z pobytu u tohoto kmene v jižní Etiopii, vyšla v renomovaném francouzském nakladatelství Castor et Pollux. Připravovaná kniha Bleu du Terre (Modrá Země) vyjde v nakladatelství Carre Blanc v červnu 2007. Čeští diváci mohli jeho fotografie vidět též na retrospektivní výstavě Frantisek Zvardon photographe v Národním muzeu v Opavě v květnu až srpnu 2004.

František Zvárdoň připravuje reportáže pro mnoho významných světových časopisů, jako jsou například Figaro magazine, Forêt magazine, Grand reportage, Alpe magazines, Stern, Leica World, Metro Chicago, Atmosphères. Ilustroval více než 300 knih vydaných v několika světových jazycích.

Richard Jaroněk (*1969, Vizovice)

114/490/laz-ve-fotografii-richard-jaronek.jpg

Potápěč, novinář a fotograf podmořských hlubin. První zkušenosti s potápěním začal sbírat v roce 1990 v Řecku. Fotografovat začal o pět let později s přístrojem na jedno použití. Později se už s profesionální technikou zúčastnil několika expedic. Vypravil se za kosatkami, lachtany a rypouši do Patagonie v Argentině či za velkým bílým žralokem do Jižní Afriky. Zde pracoval jako fotograf „bílé smrti“ pro film Steva Lichtaga „Carcharias – Velký Bílý“. Posledním zázemím se stal Mosambik, kde tráví několik měsíců ročně při práci s obrovskými rejnoky-mantami a velrybími žraloky. V září roku 2002 začal pracovat se zpívajícími velrybami – keporkaky. Uspořádal několik výstav fotografií „mokrého vesmíru“ a se svou kolekcí Unique Nature pořádá besedy a přednášky pro školy a dětské skupiny, na nichž se snaží nadchnout mladší generaci pro ochranu přírody. Jeho fotografie byly několikrát oceněny na domácích a zahraničních soutěžích. Výsledkem jeho několikaleté práce je kniha „Krásy tajemných hlubin“.

Jaroňkovy fotografie získaly řadu ocenění na mezinárodních soutěžích i domácích fotografických soutěžích, v letošním roce například získal první místo na 9. mezinárodním festivalu UW fotografie PELAGOS 2007 v Římě.

Jeho posledním projektem je putovní výstava fotografií nazvaná Mokrý svět (Wet Universe), která začala v červenci 2006 a skončí v říjnu 2007 v Českých Budějovicích. Fotografie z kolekce Unique Nature obsahuje unikátní sbírku dvaceti velkoplošných formátů velikosti A0.

Doc. PharmDr. František Štaud, Ph.D. (*17. 12. 1970, Polička)

112/490/laz-ve-fotografii-frantisek-staud.jpg

Cestovatel, fotograf, publicista, vysokoškolský pedagog; manžel jedné, otec dvou.

Dva roky pracoval v Japonsku, tři roky ve Velké Británii. V současnosti žije v Hradci Králové a podniká výlety do všech koutů světa pro mezinárodní agentury, časopisy a deníky. Jeho fotografie se pravidelně objevují v zahraničních publikacích včetně National Geographic Traveler, Practical Photography, The Guardian nebo i v hollywoodském filmu Poslední Samuraj. V Čechách sice příliš nepublikuje, jeho fotografie se ovšem objevují pravidelně v časopise Lidé a Země.

Tisíce autorových fotografií z cest můžete vidět na jeho internetových stránkách www.phototravels.net

Více o časopisu Lidé a Země

Lidé a Země je společenský měsíčník se zaměřením na cestování. Je to kvalitní a respektované médium, jehož hodnoty prověřil čas – na českém trhu se drží již přes 55 let. Nejsilnější čtenářskou skupinou jsou mladí a vzdělaní lidé ve věku mezi 25 až 35 lety, kteří nehledají v časopise jen inspiraci na dovolenou, ale rádi jej otevřou ve volném čase, aby se pobavili a zároveň dozvěděli něco nového.

www.lideazeme.cz

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X