Vydavatelství Mladá fronta má Zlatou stuhu a tři další nominace

Praha 27. května 2015 - Kniha Daniely Fischerové Pohoršovna z vydavatelství Mladá fronta získala prestižní ocenění Zlatá stuha udílené nejlepším knihám pro děti a mládež. Autorka si převzala cenu 26. května během slavnostního udílení Zlatých stuh na pražské Novoměstské radnici. Titul byl oceněn v literární části, v kategorii Beletrie pro děti.

Kromě toho se ale vydavatelství Mladá fronta může letos pyšnit ještě třemi nominacemi na tuto prestižní cenu! Ve výtvarné části byla v kategorii Literatura faktu pro mladší děti a mládež nominována kniha Moje hrady a zámky od autorky a ilustrátorky Evy Chupíkové a v kategorii Výtvarný počin roku kniha Jakub a hvězdy autorky a ilustrátorky Renáty Fučíkové. V překladové části Výroční ceny Zlatá stuha si v kategorii Beletrie pro děti převzali nominaci Anna a Erik Lukavští za překlad knihy Gustíkovy patálie francouzské autorky Claudine Desmarteauové Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 20 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je garantem kvalitních dětských knížek. Odborné poroty Zlaté stuhy vybíraly tento rok z bezmála sto padesáti přihlášených knih, do nominací se dostalo 13 titulů v literární části, 16 ve výtvarné, 8 bylo nominováno za překlad a do výběru na ocenění se dostaly také dva komiksy.
Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.

Daniela Fischerová

Pohoršovna

Tak jako zlobivé děti chodí do polepšovny, existuje i pohoršovna pro malá strašidýlka, která mají příliš měkké srdce a nechtějí nikoho strašit.V jedné třídě se sejde bludička Ťápota, sourozenci Vraždožrava a Mstižer Krutohlavovi, Ježibejby, Sudíček, který patří do čeledi Zlých sudiček, a několik hyperaktivních trpaslíků. A nastává jim hotové peklo.Ředitelka a jediná učitelka pohoršovny Zloberta Škudibertová se snaží z nich udělat řádná strašidla. Naštěstí se jí to moc nedaří, protože strašidelné děti jí statečně odolávají.Čeká je ale tuhý boj, v němž to s nimi chvílemi bude dost nahnuté!

O autorce

Daniela Fischerová (*1948), česká spisovatelka a dramatička, absolvovala v roce 1971 studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU; od roku 1972 působila ve Filmovém studiu Barrandov, v letech 1973–74 jako odpovědná redaktorka nakladatelství Orbis a poté ve svobodném povolání. Kromě vlastní literární činnosti se věnuje také pedagogice - vyučuje obor Tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, jako pedagožka působila externě i na DAMU.

Daniela Fischerová je autorkou rozhlasových her, scénářů krátkých, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.–9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. Z nedávno publikovaných děl pro děti jmenujme například převyprávění arabských pohádek Kouzelná lampa, či básnické sbírky Milion melounů a Tetovaná teta. Za svoji divadelní a rozhlasovou tvorbu získala domácí i mezinárodní ocenění. Mezi její záliby patří jóga, astrologie a psychoterapie.

O ilustrátorce

Jitka Petrová (*1975), animátorka, ilustrátorka a webdesignérka. Vystudovala filmovou a televizní grafiku na VŠUP, na stážích se věnovala animaci. Za diplomovou práci - počítačovou hru Krtčí výlety - získala v roce 2004 Cenu Josefa Hlávky a nominaci na Top Talent Festival ve Vídni. Za ilustrace ke knize V Tramtárii, tam je hej získala rovněž v roce 2004 Zlatou stuhu. Je autorkou výtvarné podoby večerníčkového seriálu Berta a ufo.

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X