Vydavatelství Mladá fronta vydává knihu Alžběta II. pracující žena

Praha 21. dubna 2016 – Ve vydavatelství Mladá fronta v divizi Knihy vychází kniha uznávané české novinářky a publicistky Anastázie Harrisové dlouhodobě žijící v Londýně. Kniha je jedinečným původním projektem, v němž se autorka zabývá životem nositelky nejcennějšího jména planety.

„Na jaře roku 2014 vypukla v Downing Street panika. Čínský premiér vzkázal, že na návštěvu Velké Británie nepřijede, pokud se mu nedostane přijetí samotnou královnou. Alžběta II. je hlavou státu a čínský předseda vlády ne. Podle přísných formálních hledisek, na které si Britové potrpí, proto nemá na „cirkus Royal“ správně nárok. Když se diplomaté snažili opatrně Číňanům vysvětlit, že královna vítá jenom sobě rovné, Peking odpověděl, že se v tom případě nemusejí namáhat vůbec,“ popisuje jednu ze situací Anastázie Harrisová v článku, který vyšel v tematicky zaměřeném týdeníku Euro. „Královna není založením loutka, ale odhodlaný hráč,“ dodává autorka knihy na jiném místě článku. O mnoho dalších kuriózních situacích si čtenáři mohou přečíst v knize, která vychází přesně v den narození královny Alžběty II.

Anotace

Alžběta II. čte tajné zprávy výzvědných služeb a jako jediná na této planetě se jimi zabývá už od dob Stalina. Vždycky když před Buckinghamským palácem zastaví vůz s novým premiérem, dotyčnému se nervozitou zrychlí dech. Nejde políbit ruce vetché prababičce. Jde se uctivě poklonit panovnici, která ho jedinou otázkou může zredukovat na politického zelenáče. Alžběta do svých deseti let snila o tom, že se provdá za farmáře a bude žít obklopená koňmi, krávami a psy. Zhroutil se jí svět, když se její plachý otec nečekaně stal králem a rodina musela do Buckinghamskeho paláce. „Bylo to jako bivakovat ve starém muzeu plném myší...“ Otci, s kterým do té doby skákala panáka, se musela začít klanět a i v zahradě mít naražený klobouk a chovat se způsobně. Alžběta v jednadvaceti přesvědčila nejhezčího oficíra v britském impériu, aby se do zlaté klece nechal zavřít s ní a společně zmodernizovali monarchii tak, že zůstala institucí, na kterou jsou všichni Britové pyšní. Alžběta odmítla být loutkou nebo filmovou hvězdou, tvrdě ve svém úřadu pracovala. Matka čtyř dětí si vysloužila v historii místo poslední skutečné a globálně uctívané královny.

279 Kč |Vazba pevná bez přebalu matné lamino | 200 stran + 24 stran obrazové přílohy| rozměry 130 x 200

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X