Vydavatelství Mladá fronta vydává pokračování úspěšné knihy Islámskému státu na dostřel II

Praha 19. května 2016 – Ve vydavatelství Mladá fronta vychází pokračování úspěšné knihy uznávaných reportérek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové. Nejnovější kniha s názvem Islámskému státu na dostřel II líčí dramatické zážitky autorek z fronty a ze syrského města Kobaní, které pomalu povstává z ruin.

Reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová jsou české novinářky, které se v poslední době dvakrát vypravily na kurdská území v Sýrii, aby zdokumentovaly dění v této oblasti, postižené již více než pět let trvajícím válečným konfliktem. Jako první české novinářky se dostaly až do Kobaní, města, které se stalo symbolem statečného boje Kurdů proti Islámskému státu. Kniha popisuje druhou cestu, která se uskutečnila v únoru 2016 a navázala na jejich předchozí novinářskou práci. „Musím obdivovat statečnost, s jakou lidé v severní Sýrii nesou svůj osud - již pátý rok občanské války. A nemluvím jen o vojácích a ženách ve zbrani, které hájí frontové linie a snaží se za každou cenu postupovat dopředu, neustupovat islamistům. Za cenu nesmírných obětí. Když se díváte do tváře matky, která v boji ztratila dceru, je v tom všechno. Až když se člověk sám ocitne pod palbou, uvědomí si, jak velkou statečnost musí prokázat každý voják, který do deště kulek vystrčí hlavu, aby palbu opětoval. Ti lidé mají můj velký respekt. Ale knihu jsme věnovali také těm, kteří statečně znovu budují své rozstřílené budovy, i těm, co vidí svou budoucnost mimo hranice zdevastované Sýrie,“ říká Lenka Klicperová.
Po návratu z první cesty obě autorky založily veřejnou sbírku SOS Kobaní na pomoc lidem ve válkou rozvráceném a totálně zničeném kurdském městě.

Ukázka z knihy

…Když se naše skupina vnoří mezi hliněné domky, zjišťuji, že vesnice přece jen není tak vylidněná. Ze dveří jednoho z domků vychází mladá žena s nemluvnětem v náručí. Ona tady žije? Na téhle střelnici? S malým miminkem? Heval Arab ji evidentně dobře zná, přátelsky se zdraví, asi tu nejsou poprvé. Sedáme si do stínu a žena přináší – čaj. Prostě je čas na boj a čas na čaj. Hevalové jsou jako vyměnění. Začnou blbnout, fotíme se navzájem, fotíme se se starou babičkou s potetovanou tváří. Všichni kouří, taky jsou rádi, že to mají pro tuto chvíli za sebou. Dáváme si další rundu sladkého čaje. Na Eufratu je nádherný den a my jsme právě přežili peklo války…

Knihu doplňuje množství fotografií Lenky Klicperové.

199 Kč | flexovazba| 144 stran | rozměry 140 x 210

zpět na výpis
Přejít na hlavní navigaci Přejít na obsah
Dialog
X