Vystaveno bude celkem 22 fotografií ve formátu 120×80 cm od předních českých fotografů a spolupracovníků časopisu o cestování Lidé a Země. Výstava bude rozmístěna na osmi velkoformátových výstavních panelech. Redakce ke spolupráci získala renomované fotografy, kteří mohou nabídnout kvalitně zpracovaná a zajímavá témata. „Na třetím ročníku výstavy se podíleli opět osvědčení autoři, ovšem s novými tématy. Každý z oslovených fotografů představuje to nejlepší, jsou to skutečné špičky svého oboru a navíc naši klíčoví spolupracovníci. Časopis stojí minimálně z poloviny na zajímavých a originálních fotografiích, proto je spojení s putovní velkoformátovou výstavou pro nás ideální,“ komentuje záměr výstavy Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země a zároveň jedna z vystavujících umělců, která byla v roce 2008 oceněna čestným uznáním v prestižní soutěži Czech Press Photo.
Své fotografie bude prezentovat Václav Šilha, který se specializuje hlavně na africkou faunu a je nositelem druhé ceny ze soutěže Czech Press Photo 2006 v kategorii Příroda a životní prostředí. V rámci výstavy představí Svět afrických zvířat. František Zvardoň, renomovaný fotograf, který žije a působí ve Francii a publikuje pravidelně například v magazínu Le Figaro, představí cyklus Černobílá Evropa. Dalším ze čtveřice fotografů je fotograf a vědec v jedné osobě František Štaud. Vystaveny budou jeho fotografie mapující čarovnou Kambodžu. V neposlední řadě budou na výstavě k vidění fotografie šéfredaktorky časopisu Lidé a Země Lenky Klicperové, která se v Kongu věnovala portrétování žen, které byly znásilněny během války na východě země. Nejde ovšem o drastické zachycení válečných hrůz, ale o postižení ženství, které v nich navzdory tomu, co prožily, zůstává. V rámci vernisáže bude poprvé promítnut dokument Slzy Konga, který Lenka Klicperová realizovala spolu s Olgou Šilhovou.
Termíny výstavy Lidé a Země ve fotografii III.
20. 05. – 30. 06. - O2 Žluté lázně
01. 07. – 31. 07. – Zahrada Slovanský dům
Další termíny výstavy naleznete na www.lideazeme.cz
Partneři akce
Více o časopisu Lidé a Země
Lidé a Země je společenský měsíčník se zaměřením na cestování. Je to kvalitní a respektované médium, jehož hodnoty prověřil čas – na českém trhu se drží již přes 57 let. Nejsilnější čtenářskou skupinou jsou mladí a vzdělaní lidé ve věku mezi 25 až 35 lety, kteří nehledají v časopise jen inspiraci na dovolenou, ale rádi jej otevřou ve volném čase, aby se pobavili a zároveň dozvěděli něco nového. www.lideazeme.cz
Mgr. Pavlína Míčová
PR Manager
Mladá fronta a. s.
Mezi Vodami 1952/9
143 00 Praha 4 - Modřany
tel: +420 225 276 484
GSM: +420 605 381 983
e-mail: micova@mf.cz
www.mf.cz
Příloha: CV autorů fotografií
Statečnost žen z Konga Lenka Klicperová (*8. 11. 1976, Pardubice)
Novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, již sedm let pracuje v časopise Lidé a Země, již přes pět let jako jeho šéfredaktorka. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keni, Etiopii, v Mali či Burkině Faso. Zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, na reportážní a portrétní fotografii. Věnuje se také přednáškové činnosti. Za fotografie Surmů z jižní Etiopie získala v roce 2008 čestné uznání v prestižní soutěži Czech Press Photo. V Demokratické republice Kongo pobývala v listopadu minulého roku společně s novinářkou Olgou Šilhovou z občanského sdružení Femisphera. Hůavním tématem byly osudy žen z východních provincií, na které velmi krutě dopadá dlouhotrvající válečný konflikt. Jsou znásilňovány tak brutálním způsobem a je jich už tolik, že se hovoří o genocidě na ženách.
www.lideazeme.cz
www.femisphera.com
Africká zvířata Václav Šilha (*18. 11. 1963)
Momentem, který Václava Šilhu nasměroval na dráhu fotografa divoké přírody, byla jeho první návštěva subsaharské Afriky. V souvislosti s fotografováním zvířat procestoval řadu zemí Afriky, Evropy, Asie a Ameriky. Mezi jeho oblíbené destinace patří zejména Keňa, Tanzanie a Botswana, ale zaujalo jej například také fotografování ve Francouzské Polynésii, na Floridě nebo na Aljašce.
Václav Šilha pravidelně publikuje v řadě cestopisných a fotografických magazínů a s jeho tvorbou se můžou pravidelně setkávat i návštěvníci jeho autorských nebo společných výstav. Pracuje také jako odborný průvodce na specializovaných fotografických safari v Africe, Evropě nebo v Americe a věnuje se i přednáškové činnosti. Je držitelem druhé ceny v novinářské soutěži Czech Press Photo 2006 a jeho fotografie jsou v rámci této soutěže pravidelně vystavovány. Je spoluautorem výpravné fotografické publikace Divoká planeta, která vyšla na podzim roku 2008.
www.photosilha.cz
Černobílá Evropa František Zvardoň (*20. 6. 1949, Petřvald)
Český fotograf žijící ve francouzském Alsasku. Je autorem řady reportáží a knih z celého světa. Vystudoval Institut umělecké fotografie v Brně, poté studoval filozofii a psychologii v Praze. V roce 1985 požádal o politický azyl ve Francii, kde od té doby žije a pracuje. Zaměřuje se především na výtvarnou dokumentární fotografii. Za svou tvorbu získal několik mezinárodních cen: Cena UNESCO FIAP „A better way to life“ (Kanada, 1976), Cena Agfa-Gevaert (Leverkusen, Německo, 1983), Cena Olympus (Tokio, 1990), Cena Ilford (USA, 1993), Cena PNUE (Program OSN pro životní prostředí, New York, 1996).
V poslední době mu vyšlo několik obrazových publikací: první, Surma, vznikla z pobytu u tohoto kmene v jižní Etiopii; druhá, Bleu du Terre (Modrá Země), zachycuje pohledy na planetu Zemi. Zatím poslední kniha mapuje Štrasburk a František Zvardoň se věnuje práci na další knize s alsaskými motivy. Jeho fotografie z Afriky mohli čeští diváci vidět v roce 2007 ve Francouzském institutu v Praze. František Zvardoň připravuje reportáže pro časopisy, jako jsou například Figaro magazine, Forêt magazine, Grand reportage, Alpe magazines, Stern, Leica World, Metro Chicago, Atmosphères. Jeho fotografie ilustrují více než 300 knih vydaných v několika světových jazycích.
www.zvardon.com
Čarovná Kambodža František Štaud (*17. 12. 1970, Polička)
Fotograf, cestovatel, vysokoškolský pedagog. S batohem na zádech a fotoaparátem v ruce procestoval desítky zemí, v některých se zastavil i na několik let – dva roky žil v Japonsku, tři roky ve Velké Británii. Profesionálně se věnuje cestovatelské fotografii, se zaměřením na reportáž, divokou přírodu a lidské portréty. Jeho fotografie jsou zastupovány několika zahraničními fotoagenturami.
Fotografie Františka Štauda jsou pravidelně publikovány převážně v zahraničí, a to v kalendářích, knihách a magazínech, včetně National Geographic, Practical Photography nebo Orient Express. Nadnárodní společnosti, jako Warner Bros., Thomson multimedia, JVC, Sony Playstation, používají Štaudovy fotografie pro reklamní kampaně. Tisíce autorových fotografií jsou k prohlédnutí na webových stránkách
www.photostaud.com