Praha 30. května 2019 – Ve vydavatelství Mladá fronta, divize Knihy vychází knižní novinka Liška lovec od autorky Herty Müllerové, která v roce 2009 získala Nobelovu cenu. Kniha byla poprvé představena 11. května v Praze v rámci veletrhu Svět knihy, kam významná představitelka německé literatury, prozaička a básnířka přijala pozvání.
Herta Müllerová (*1953) se narodila v německojazyčné rodině v rumunském Nitzkydorfu u Temešváru. Protože odmítla spolupracovat s tajnou službou, byla v roce 1979 propuštěna ze zaměstnání. Roku 1987 se vystěhovala do Německa a od té doby napsala dvacet knih, zejména románů, ale také esejů, koláží nebo kratších próz, ve kterých se vrací k životu v totalitním režimu. Pro všechny autorčiny texty je charakteristické hledání výrazu pro poválečný totalitarismus a popis metod útlaku a represe jednotlivce v nedemokratických režimech. Herta Müllerová získala v roce 2009 Nobelovu cenu za literaturu. V Mladé frontě zatím vyšla novela Cestovní pas (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt, 1986; č. 2010), romány Rozhoupaný dech (Atemschaukel, 2009; č. 2010), Srdce bestie (Herztier, 1994; č. 2011) a povídková sbírka Nížiny (Niederungen, 1982, č. 2014).
Anotace
Učitelka Adina má v bytě liščí kůži. Jednoho dne zjistí, že lišce chybí ocas, pak zadní běh, posléze přední běh. Na liščí kůži se ukazuje, že rumunská tajná služba hrozí: Liška je lovec. Když tento román Herta Müllerová napsala (1992), byl Ceauşescu už téměř tři roky mrtvý a jeho totalitní systém poměrně dobře zmapovaný. Autorka ale chtěla ukázat jiný děs, než jakým byly statistiky umučených, vyhnaných, znásilněných… Chtěla ukázat, jak diktatura ničí vnímání, jak propaganda likviduje význam řeči. Protože právě slova, kterým bylo odepřeno, aby byla vyslovena, ztrácejí smysl a pod kůži se vtírá strach, který všechno infikuje smrtí. Život zahnívá, večer se podobá ránu, hodiny odbíjejí zastavený čas…
Více o knize zde: https://bit.ly/2WyOocC