Praha 20. prosince 2019 - Na vydavatelství Mladá fronta, které vydává mimo jiné týdeník Euro, byl minulý týden proveden útok v podobě účelového a šikanózního insolvenčního návrhu založeného na neexistující pohledávce. Podobný útok byl soudem již před časem zamítnut. Mladá fronta se nenachází v úpadku.
Rádi bychom čtenáře i klienty celého vydavatelství ujistili, že podnikáme veškeré kroky, abychom se tomuto útoku úspěšně bránili. S ohledem na neférové a účelové jednání protistrany a fakt, že celý případ obestírá opakované porušení zákona, jsme se rozhodli zveřejnit několik argumentů.
Neexistující pohledávka
Vydavatelství Mladá fronta výslovně rozporuje nejen pravost, ale i samotnou existenci údajné pohledávky insolvenčního navrhovatele Bazcom, spřízněného se skupinou Czechoslovak Group. Mladá fronta žádnou takovou pohledávku, na které je založen šikanózní insolvenční návrh, neeviduje.
Neplatnost postoupení
Údajná pohledávka, kterou navrhovatel ve svém návrhu argumentuje, je neplatná. Smlouvu o postoupení předmětné pohledávky ze společnosti Procusys FM na společnost Bazcom, insolvenčního navrhovatele, totiž uzavřel 26. září letošního roku bývalý statutární ředitel Ivo Glazar v době, kdy byl již více než měsíc odvolán ze své funkce, a nebyl tedy oprávněn společnost zastupovat.
Bez informací
Poté co byla údajná pohledávka postoupena na společnost Bazcom, nikdo nikdy nevyrozuměl vydavatelství Mladá fronta o tomto kroku. To samo o sobě svědčí o nepoctivosti a účelovosti tohoto rádoby postoupení, ale především absolutně není v souladu se zákonem.
Opakovaná šikana
Návrh na zahájení insolvenčního řízení na společnost Mladá fronta z 26. listopadu tohoto roku není prvním útokem tohoto typu na naše vydavatelství. První návrh na zahájení insolvenčního řízení byl před časem zamítnut, soud nám dal plně za pravdu. Druhý pokus je textově a konstrukčně shodný s prvním, je tedy zřejmé, že opakované šikanózní jednání je vedeno jednou skupinou insolvenčního navrhovatele, skupiny Czechoslovak Group, s cílem poškodit vydavatelství Mladá fronta. Tato snaha je důsledkem investigativní činnosti týdeníku Euro, kdy připravujeme seriál o aktivitách firmy Czechoslovak Group.
Přípisy bez reakcí
Společnost Mladá fronta v poslední době třikrát informovala Městský soud v Praze a Krajský soud v Českých Budějovicích, že jsou proti ní vedeny šikanózní útoky ze strany třetích osob. Společnost Mladá fronta opakovaně žádala o ochranu a důkladné posouzení případného insolvenčního návrhu kvůli vážným pochybnostem o důvodnosti takového návrhu a zároveň žádala o možnost se před zveřejněním k případnému návrhu vyjádřit. Bohužel soud v Českých Budějovicích žádost Mladé fronty nevyslyšel.
Bez důvodu
Vydavatelství Mladá fronta má roční obrat ve výši stovek milionů korun, výše vlastního kapitálu činí 282 milionů korun. Inkriminovaná pohledávka, která je námi vyvracena, je zlomkem obratu firmy, proto nemůže situace naplňovat kritéria předlužení ani hrozícího úpadku.
Místní příslušnost soudu
Společnost Bazcom podala návrh na zahájení insolvenčního řízení ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích s odůvodněním údajného koncernu vydavatelství Mladá fronta a dalších subjektů, proti nimž probíhají u stejného soudu insolvenční řízení. Navrhovatel vychází z výslechu jediného svědka – Ivo Glazara, jehož nelegitimní, až podvodné chování již bylo popsáno výše. Je zřejmé, že Krajský soud v Českých Budějovicích není v záležitosti návrhu insolvenčního řízení proti společnosti Mladá fronta místně příslušným, jediným místně příslušným soudem pro tento účel je Městský soud v Praze.
Podjatost soudce
Předseda krajského soudu Milan Tripes přidělil řešení insolvenčního návrhu proti společnosti Mladá fronta českobudějovickému insolvenčnímu soudci Zdeňku Strnadovi s odůvodněním údajného koncernu. V této souvislosti je třeba připomenout, že soudce Zdeněk Strnad v minulosti zaslal vydavatelství Mladá fronta předžalobní výzvu kvůli nemajetkové újmě (údajně poškozujícímu článku), přičemž v této souvislosti žádal písemnou omluvu a úhradu 100 tisíc korun. Je evidentní, že soudce Strnad je v případě insolvenčního řízení se společností Mladá fronta jednoznačně podjatý a měl by se z projednávání sám vyloučit.
Zneužívání insolvenčního zákona
Vydavatelství Mladá fronta opakovaně poukazovalo na skutečnost, že stále dochází k situacím, kdy osoby jednající v zájmu skupiny Czechoslovak Group podávají insolvenční návrhy v příkrém rozporu s účelem insolvenčního zákona, kdy není cílem uspokojit pohledávku, nýbrž způsobit újmu společnosti Mladá fronta. Jsme bohužel svědky záměru skupiny Czechoslovak Group dostat naše vydavatelství do insolvence, což nelze klasifikovat jinak než učebnicový příklad zneužití práva. Ze všech těchto důvodů požádalo vydavatelství Mladá fronta soud, aby insolvenční návrh obratem odmítl pro jeho zjevnou nedůvodnost. „V souvislosti se zahájeným insolvenčním řízením jsme převzali právní zastoupení klienta Mladá fronta a připravujeme procesní úkony směřující proti šikanóznímu insolvenčního návrhu, včetně vyvození možné trestní odpovědnosti vůči osobě insolvenčního navrhovatele,“ říká Václav Chum z advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák.
Více o vydavatelství Mladá fronta
Vydavatelství Mladá fronta je moderní vydavatelství s čtyřiasedmdesátiletou tradicí. Vlajkovou lodí vydavatelství je týdeník Euro a portál Euro.cz. V divizi Euro vychází také lifestylové magazíny Esence a nově Hipster. V divizi Euro HUB se pravidelně realizují odborné i společenské akce a projekty. Divize Online provozuje také ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných online titulů. Divize Medical Services nabízí kvalitní komplexní servis ve zdravotnictví. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 200 nových titulů. Portfolio vydavatelství Mladá fronta se od června 2017 v divizi Magazíny významně rozšířilo o řadu titulů, především v segmentu auto-moto, a také sportovních a hobby magazínů. V divizi Dětské tituly začal vycházet časopis pro nejmenší děti Puntík, magazín Maminčin Puntík a nově časopis Tečka pro děti od šesti let.